Loading animation image

Which eMTB motor system is the best: How much power should an eMTB have?

Let us help you find the right motor to suit your riding style.

Matt Wragg
Matt Wragg Sidst opdateret: nov. 3, 2026
Which eMTB motor system is the best: How much power should an eMTB have? Which e-MTB motor system is the best?

At finde den rigtige e-MTB motor kan virke som en skræmmende opgave. Som om det ikke allerede var kompliceret at forsøge at finde den rigtige slags mountainbike, så øger tilføjelsen af en motor komplikation yderligere. Der er så mange muligheder derude, og det er nemt at blive suget ind i en verden af watt, newtonmeter og procenter, men hvad betyder alle disse i praksis?  

Lad os hjælpe dig med at nedbryde det, der virkelig betyder noget, og hjælpe dig med at finde en e-MTB, der passer til dig og den kørsel, du kan lide.  

Indeholder

Hvad er en eMTB-motor?

Før vi begynder at finde den rigtige motor, skal vi dække et par vigtige punkter. Når vi taler om en e-MTB her hos Canyon, taler vi om, hvad der kaldes klasse 1-cykler. Disse er strengt begrænset ved lov til 25 km/t i Europa eller 20 mph i USA, og motorerne fungerer kun, når du træder i pedalerne. Som cykelproducent elsker vi at cykle, og vi mener, at kun disse klasse 1-cykler tilbyder en cykellignende oplevelse. Hvis du begynder at tilføje gas eller øge tophastigheden, så taler vi om en anden slags køretøj, og det er ikke det, der får os ud af sengen om morgenen. 

Hele vores serie bruger det, der kaldes mid-drive motorer. Det er her, motoren er monteret på kranken, hvor krankboksen ville være på en almindelig mountainbike. Den anden mulighed for en e-MTB ville være en baghjulsmonteret motor, men vi mener, at disse har for mange negativer for køreoplevelsen.  

Hvis du gerne vil grave dybere ned i, hvad en e-MTB er, og om en kan være rigtig for dig, har vi lavet en dybdegående guide om dette emne.

Hvad betyder alle tekniske termer?

Der er masser af teknisk sprog omkring e-MTB-motorer. Dette er nogle af de vigtigste begreber at forstå:

  • Moment: Motorens evne til at dreje hjulene. Moment måles i Newton Metres (Nm). Dette hjælper dig med at accelerere hurtigt. Hvis du for eksempel gerne vil over en forhindring og starter ved lav hastighed, vil du gerne have mere moment for at hjælpe dig med at levere kraften til at få dig op over.
  • Kraft: Kraft er motorens output, der måles i watt (W), hvilket hjælper motoren med at nå og opretholde høje hastigheder. Fordi e-MTB'ers tophastigheder er begrænset ved lov, vil en kraftfuld motor i stedet for at nå en høj tophastighed hjælpe dig med at nå 25 km/t grænsen mere af tiden. Dette vil gøre din samlede kørehastighed højere. For at komme over en forhindring vil du gerne have mere kraft til at komme ind i forhindringen så hurtigt som muligt for at bære fart og komme over den.
  • Nominel kraft: Dette er en motors konstante outputniveau, og hvad de er lovgivet om. EU- og amerikansk lovgivning dikterer, at den nominelle effekt af en klasse 1 e-MTB-motor ikke må være mere end 250W. Dette er, hvad du ville opleve på en stabil stigning, hvor du træder i pedalerne med en ensartet hastighed.
  • Maks. eller maksimal kraft: Den maksimale ydelse for en motor over en kort periode. Dette er et udbrud af kraft på motoren for at hjælpe dig med at accelerere eller komme over en forhindring, og loven tillader, at dette er højere end den nominelle effekt, forudsat at den ikke opretholdes for længe.
  • Watt-timer (Wh): Sådan klassificeres batterier. Jo større tallet er, jo større er batteriets kapacitet. For eksempel vil et 500Wh batteri kunne levere 250 watt i 2 timer.

Canyon Spectral:ON

Canyon Spectral:ON

Sammenligning af de forskellige e-MTB motorer

For hver af vores e-MTB’er satte vores produktdesignere og ingeniører sig ned og tænkte over, hvilken motor der bedst passer til cyklen og den rytter, de havde i tankerne.

Avinox: Omdefinering af eMTB performance

Avinox-motorer, der er nye på markedet, har ændret e-MTB landskabet. Med kraft- og momenttal, der er uden for diagrammerne sammenlignet med, hvad folk cyklede før, har de sat en standard for, at mange mærker kæmper for at matche. Det handler ikke kun om kraften, der er skabt af drone- og forbrugerelektronikgiganterne DJI, Avinox-motorerne har et væld af funktioner, hidtil uset digital integration og de bedste skærme på markedet. Deres avancerede M2S-system leverer en enorm 1500W maksimal kraft og et moment på 150Nm. Da vi ønskede at skabe vores næste generation af trail e-MTB, Spectral:ON, var det det oplagte valg for os.

Bosch Performance Line CX (BDU384Y)

Bosch CX Gen 5-motoren er en gennemtestet, kraftfuld enhed med intuitiv kraftoverførsel. Den har et respektabelt 100Nm moment og 750W topeffekt som standard, men dette kan låses op med eBike Flow appen for at pumpe den op til 120Nm moment. Derfor valgte vi dette som den ideelle motor til Strive:ON e-enduro racercyklen. Det handler dog ikke kun om kraft. Bosch leverer raffineret kraftoverførsel og fremragende rækkevidde i de lavere effektindstillinger, hvilket er grunden til, at vi også bruger denne motor på vores Neuron:ON AL og Grand Canyon:ON trailcykler rettet mod mindre erfarne ryttere. Bosch-motorer har en lang tradition for at være pålidelige og have fremragende eftersalgssupport til at hjælpe dig, hvis det går galt.  

Shimano EP801 (DU-EP801)

Vi mener, at Shimano EP801 skaber en fin balance mellem kraft og vægt. Med en vægt på 2,7 kg med magnesiumhuset leverer den stadig 85Nm moment og en maksimal effekt på 600W. Den naturlige følelse af kraftoverførsel og lav støj giver en raffineret pakke, som vi tror vil passe til ryttere, der leder efter maksimal cykelhandlingssjov. Derfor har vi udstyret vores Torque:ON gravity med denne motor. Den kan også tilpasses med E-Tube Project appen og dens 15 profiler. 

Shimano EP600 (DU-EP600)

For ryttere, der har et budget i spidsen for deres beslutninger, er Shimano EP600 motoren en fantastisk mulighed. Den leverer de samme 85Nm som EP801 og giver afkald på lidt af topmodellen med 500W topkraft. Aluminiumskabinettet tilføjer en lille vægt, hvilket bringer vægten op til 3 kg, men det kan få dig til at smile lige så meget til en pris, der gør e-MTB'er lidt mere tilgængelige. Vi har denne motor på overkommelige udgaver af Torque:ON. 

Bosch Performance Line SX (BDU314Y) og Performance Line PX (BDU347Y)

Bosch Performance Line SX er et uovertruffent power-to-weight forhold, da den er banebrydende mellem full-power motorer og lette produkter. Med en vægt på kun 2 kg er momentet på 60Nm, men det har stadig en maksimal effekt på 600W for at hjælpe dig på de vanskelige stigninger. Dette er en fantastisk motor til en rytter, der ønsker lidt støtte, men stadig ønsker at få en god træning på cyklen. Vi følte, at dette var den perfekte partner til vores Neuron:ONFly letvægts e-MTB.

Ryttere, der leder efter mere hjælp, bør overveje Bosch Performance Line PX, der leverer op til 90Nm moment og 700W topkraft. Sammen med Canyon Neuron:ON er den designet til ryttere, der prioriterer maksimal støtte på stejle stigninger, teknisk terræn og længere ture. Mens SX fokuserer på lav vægt og en naturlig køreoplevelse, giver PX en mere kraftfuld e-MTB-oplevelse med fuld kraft.

Canyon Spectral:ON CF er drevet af Avinox M2 systemet og leverer moment, trækkraft og selvtillid til at gøre de hårdeste stigninger til muligheder. Canyon Spectral:ON CF er drevet af Avinox M2 systemet og leverer moment, trækkraft og selvtillid til at gøre de hårdeste stigninger til muligheder.

Oversigt over tallene

Dette er forskellene mellem nogle af de motorer, vi bruger til vores e-MTB'er, på et øjeblik:

Avinox M2S Shimano EP801 Shimano EP600 Bosch Perf. Line CX
Modelnavn FP700 DU-EP801 DU-EP600 BDU384Y
Maksimalt moment 150 Nm 85 Nm 85 Nm 120 Nm
Standard moment 130 Nm 85 Nm 85 Nm 85 Nm
Maksimal kraft 1500 W 600 W 500 W 750 W
Vurderet output 250 W 250 W 250 W 250 W
Vægt 2,59 kg 2,7 kg 3,0 kg 2,8 kg
Huse Højstyrke, high-end polymer Magnesium Aluminium Magnesium
Drevtype Mid-drive Mid-drive Mid-drive Mid-drive
Hjælpehastighed (EU) 25 km/t 25 km/t 25 km/t 25 km/t
App Avinox Ride App E-Tube Project E-Tube Project eBike Flow
Brugerdefinerbare indstillinger 4 + tilpasset 3 (ECO, Trail, Boost) 3 (ECO, Trail, Boost) 4 + tilpasset

Hvorfor Avinox ændrer eMTB-samtalen

Avinox-motorer skabte en seismisk effekt på e-MTB-markedet. De tilbyder kraft- og momentnumre, der var næsten dobbelt så høje, som de etablerede mærker havde, og de skiftede samtalen og tvang deres konkurrenter til at øge deres udgangseffekt for at holde trit. Med deres moderselskab, DJI's, baggrund inden for forbrugerelektronik, skubbede de også grænserne for digital integration og displaykvalitet til deres systemer. I dag betragter mange ryttere dem som standardmotoren.

Er high-power eMTB-motorer det værd?

For nogle mountainbikere kan high-power samtalen være kontroversiel og begynder at stille spørgsmålet om, hvor en mountainbike slutter, og en motorcykel begynder. På hvilket tidspunkt begynder kraften at ændre oplevelsen for meget? Særligt i USA er der spørgsmål om, hvorvidt denne slags cykler og e-MTB'er generelt bør være tilladt på mountainbikestier.  

UCI har deltaget i debatten og begrænset topkraften på cykler, der skal bruges i konkurrence ved 750W, så hvis du køber en high-power cykel, kan du måske ikke køre på den. Når det er sagt, er konsensus på tværs af markedet i disse dage, at 100 Nm+ og store watt output er standard, da de kan gøre stejle stigninger lettere og hjælpe med at gøre mountainbiking mere tilgængelig for ryttere med lavere fitnessniveauer. 

Der er også spørgsmålet om, hvor meget kraft du rent faktisk kan bruge på de spor, du kører på. Mens en high power boost-indstilling kan lyde attraktiv, bliver den måde, hvorpå motoren leverer kraften, mere vigtig, end hvor meget kraft der leveres, hvis du regelmæssigt kører på stejle, tekniske stigninger. Du vil opdage, at mange erfarne ryttere sænker deres powerindstillinger til denne form for kørsel.  

På trods af denne debat viser salg på tværs af markedet i dag, at Avinox systemet er den mest efterspurgte motor. Mountainbikere stemmer med deres tegnebøger og sender et klart tegn på, at de mener, at disse former for højtydende systemer er bedre. 

Sådan vælger du den rigtige motor til din kørsel

En fantastisk e-MTB er mere end motorstatistik. Som enhver anden cykel, er de intet værd uden den rette rammekonstruktion, geometri og komponenter. Når du tænker på, hvem du er som rytter, og hvad du vil cykle på, kan det hjælpe dig med at finde den rigtige e-MTB. Vi forsøger at parre vores cykler med den bedste motor til den slags rytter, vi tror vil nyde en given cykel.

Maksimering af din kørsel

Hvis du vil have mere ud af din tid på cyklen, anbefaler vi et high-power system, som du finder på den Avinox-udstyrede Spectral:ON. Med klassens førende kraft- og momenttal. Intet vil få dig tilbage til toppen til din næste omgang hurtigere. Kast en lav vægt, raffineret rammestivhed og dynamisk affjedring, og vi synes, det er den perfekte cykel til at hjælpe dig med at få mest muligt ud af hvert minut af din tur. 

Klatring i stejlt terræn og kørsel på krævende spor

Synes du, det er sjovt at prøve at erobre de stejleste baner, du kan finde? Vil du oplade op og ned ad bjerget? Så er Strive:ON med sin Bosch CX motor måske din perfekte cykel. Strive:ON er designet til at gå hårdt på med sin aggressive geometri, holdbare ramme, kraftige komponenter, kraftfulde motor og store batteri. Ved at pakke Bosch-motoren ind i denne pakke har vi bygget en cykel til krævende ryttere.  

Trailcykling og udforskning

Vi tror ikke, der findes en bedre e-MTB til trailryttere end Spectral:ON. Brug den kraftfulde Avinox-motor til en lavere effektindstilling for at maksimere batterirækkevidden, og den er den perfekte partner til eventyr. Med en vægt på kun 20,3 kg for CF 9-versionen tilføjer den progressiv geometri, den helt rigtige rammestivhed og garanteret affjedringsperformance for at skabe en cykel, der klarer sig som en drøm hele dagen lang. 

En balance mellem kraft og følelse til trailkørsel

Hvis du er en trailrytter, der leder efter hjælp, men ikke har brug for alle watt, kan Neuron:ONFly være perfekt til dig. Kombinationen af carbonramme, lettere motor og mindre batteri sikrer en let pakke, der stadig er fremragende, når du har brug for det. Med sin tillidsvækkende affjedring, moderne geometri og lave vægt kan den tage brodden ud af de store ture. 

Power-to-budget forhold

Hvis du gerne vil finde en e-MTB til en overkommelig pris, kan en cykel udstyret med Shimano EP600 være det rette valg for dig. Selvom den måske ikke er helt så let eller kraftfuld som sin storebror, EP801, leverer den stadig 85Nm moment og endnu vigtigere: alt det sjove ved en e-MTB til en lavere pris. Det er derfor, at vores budgetbevidste udgaver af Torque:ON bærer dette tegnebogsvenlige kraftcenter. 

Indhold indlæses

At vælge den rigtige e-MTB motor til dig

Mens tal på papir kan være virkelig forførende og spændende, handler det ikke kun om høje tal, når du skal vælge den rigtige e-MTB og motor til dig. Hvis du fokuserer på at købe den rigtige motor i stedet for den rigtige cykel, så ender du måske ikke med at have det sjovt. For at få den rigtige cykel til dig skal du overveje, hvilken slags rytter du er, hvor du kører, dit budget og hvilken motor der passer til dine behov.

Hvis du gerne vil vide mere om de forskellige discipliner inden for mountainbiking, har vi skrevet en række købsvejledninger om alt fra downhill til cross-country og alt derimellem for at hjælpe dig med at finde den kørestil, du nyder. Hvis du vælger mellem en hardtail og en full-suspension e-MTB, kan du se vores dedikerede guide for at forstå de vigtigste forskelle og finde den bedste løsning til din kørestil og terræn. Hvis du stadig ikke er sikker på, hvilken slags cykel der passer dig, vil vores cykelfinder og cykelsammenligningsværktøjer hjælpe dig med at træffe det rigtige valg.

Vi håber, at du nu føler dig fuldt opladet for at komme ud på sporet. Vi ses derude!

Canyon Spectral:ON

Canyon Spectral:ON

FAQ:

Hjalp denne artikel?

Mange tak for din feedback

Tilmeld dig for 10 % rabat på Canyon udstyr
Ved at klikke på "Tilmeld dig" accepterer jeg at modtage Canyon nyhedsbrevet via min e-mailadresse. Dette samtykke kan til enhver tid trækkes tilbage med øjeblikkelig virkning, lettest via linkene i slutningen af hvert nyhedsbrev. Yderligere oplysninger kan findes i vores .
  • Matt Wragg
    Om forfatteren

    Matt Wragg

    Matt Wragg er freelancefotograf, forfatter og cykelbryder i nærheden af Nice, Frankrig. Efter at have hentet sin første seriøse mountainbike i 14-års alderen, blev Matt bidt af det. Derefter fulgte en række vildt mislykkede løb i XC, trials, 4X og DH. Efter at have taget en BA i engelsk fra University of Birmingham i 2004 arbejdede han som kommunikationskonsulent først i Birmingham og siden i London.

Indhold indlæses
Loading animation image