Loading animation image

Který motorový systém pro eMTB je nejlepší: Jaký výkon by mělo elektrokolo mít?

Pomůžeme vám najít ten správný motor, který bude vyhovovat vašemu jízdnímu stylu.

Matt Wragg
Matt Wragg Poslední aktualizace: Lis 3, 2026
Který motorový systém pro eMTB je nejlepší: Jaký výkon by mělo elektrokolo mít? Který motorový systém pro e-MTB je nejlepší?

Najít správné e-MTB může působit jako náročný úkol. Už samotný výběr toho správného horského kola může být komplikovaný a motor do něj přidává úplně novou sadu otázek. Možností je spousta a ve světě wattů, newtonmetrů a procent se dá snadno ztratit – ale co všechny tyto hodnoty vlastně znamenají v praxi?  

Pomůžeme vám rozebrat to, na čem opravdu záleží, a najít horské elektrokolo, které vyhovuje vám i vašemu stylu jízdy.  

Obsah

Jak funguje motor elektrického horáku?

Než se pustíme do hledání správného motoru, musíme si vysvětlit několik základních věcí. Pod pojmem e-MTB v Canyon rozumíme takzvaná elektrokola třídy 1. V Evropě jsou ze zákona striktně omezená na 25 km/h, v USA na 20 mph, a motor pomáhá pouze při šlapání. Jako výrobce jízdních kol milujeme cyklistiku a věříme, že právě elektrokola třídy 1 jako jediná nabízejí jízdní zážitek podobný klasickému kolu. Jakmile přidáte plynovou rukojeť nebo zvýšíte maximální rychlost, dostáváme se k jinému typu vozidla – a právě ten nás ráno z postele nevytáhne. 

U všech našich modelů používáme takzvaný středový pohon. To znamená, že je motor umístěný u klik, v místě, kde by u běžného horského kola bylo středové složení. Druhou možností pro e-MTB by byl motor v zadním náboji, podle nás ale toto řešení přináší příliš mnoho nevýhod pro jízdní projev.  

Pokud se chcete podrobněji dozvědět, co e-MTB vlastně je a zda by pro vás mohlo být vhodné, připravili jsme na toto téma podrobného průvodce.

Co znamenají všechny ty technické pojmy?

Kolem motorů pro elektrické horáky se používá spousta technické terminologie. Toto jsou některé z hlavních pojmů, kterým je potřeba rozumět:

  • Torque: Schopnost motoru roztáčet kola. Točivý moment se udává v newtonmetrech (Nm). Vyšší točivý moment vám pomáhá rychle zrychlit. Pokud například chcete z nízké rychlosti překonat překážku, potřebujete více točivého momentu, aby motor dodal sílu potřebnou k vyjetí nahoru a přes ni.
  • Výkon: Výkon je výstup motoru udávaný ve wattech (W) a pomáhá motoru dosahovat a udržovat vysoké rychlosti. Protože je maximální rychlost e-MTB omezená zákonem, výkonnější motor vám místo dosažení vyšší maximálky pomůže častěji se dostat k limitu 25 km/h. Výsledkem může být vyšší celkové tempo jízdy. Při překonávání překážky chcete, aby výkon nastoupil co nejrychleji, pomohl vám udržet si rychlost a dostat se přes ni.
  • Jmenovitý výkon: Jmenovitý výkon označuje trvalou úroveň výkonu motoru a hodnotu regulovanou legislativou. Legislativa EU a USA stanovuje, že jmenovitý výkon motoru e-MTB třídy 1 nesmí překročit 250 W. Jmenovitý výkon odpovídá například situaci při rovnoměrném stoupání, kdy šlapete stálým tempem.
  • Maximální neboli špičkový výkon: Jde o maximální výkon, který motor dokáže krátkodobě poskytnout. Jde o krátký příval výkonu, který motoru pomáhá akcelerovat nebo překonat překážku, a zákon dovoluje, aby byl vyšší než jmenovitý výkon, pokud není udržován příliš dlouho.
  • Watthodiny (Wh): Takto se udává kapacita baterií. Čím vyšší číslo, tím větší kapacita baterie. Například baterie s výkonem 500 W by dokázala dodávat 250 W po dobu 2 hodin.

Canyon Spectral:ON

Canyon Spectral:ON

Porovnání různých motorů horských elektrokol

U každého elektrického horáku pečlivě řešíme, který motor nejlépe sedí samotnému kolu i zamýšlenému jezdci.

Avinox: Posouváme výkon e-MTB na novou úroveň

Jako nováček na trhu značka Avinox výrazně změnila svět horských elektrokol. S hodnotami výkonu a točivého momentu, které výrazně překonávají to, na co byli jezdci dříve zvyklí, nastavily motory Avinox nové měřítko, které se teď řada značek snaží dohnat. Nejde ale jen o výkon. Motory Avinox, za nimiž stojí gigant DJI z oblasti dronů a spotřební elektroniky, nabízejí bohatou výbavu, nevídanou digitální integraci a nejlepší displeje na trhu. Jejich špičkový systém M2S poskytuje ohromující špičkový výkon 1 500W a točivý moment 150 Nm. Když jsme vyvíjeli naše trailové horské elektrokolo nové generace, Spectral:ON, Avinox pro nás byl jasnou volbou.

Bosch Performance Line CX (BDU384Y)

Bosch CX Gen 5 je osvědčený a výkonný motor s intuitivním dávkováním výkonu. Standardně nabízí solidních 100 Nm točivého momentu a 750 W špičkového výkonu, pomocí aplikace eBike Flow ale můžete odemknout až 120 Nm. Proto jsme jej zvolili jako ideální motor pro naše závodní e-enduro Strive:ON. Nejde ale jen o sílu. Bosch nabízí kultivované dávkování výkonu a skvělý dojezd v nižších režimech, proto tento motor používáme také na modelech Neuron:ON AL a Grand Canyon:ON zaměřených na méně zkušené trailové jezdce. Motory Bosch mají dlouhou historii spolehlivosti a výbornou poprodejní podporu pro případ, že se něco pokazí.  

Shimano EP801 (DU-EP801)

Shimano EP801 podle nás skvěle vyvažuje výkon s nízkou hmotností. Při hmotnosti 2,7 kg stále poskytuje 85 Nm a až 600 W maximálního výkonu. Díky přirozenému dávkování výkonu a tichému chodu působí motor velmi kultivovaně a zachovává zábavnou ovladatelnost kola. Právě proto jsme tímto motorem vybavili náš sjezdově zaměřený Torque:ON. Pomocí aplikace E-Tube Project si můžete motor navíc výrazně přizpůsobit – k dispozici je 15 profilů. 

Shimano EP600 (DU-EP600)

Pokud je pro vás při výběru jednou z hlavních priorit cena, Shimano EP600 představuje skvělou volbu. Nabízí stejných 85 Nm jako EP801, ale s maximálním výkonem 500 W se trochu vzdává výkonu ve špičce. Hliníkové pouzdro přidává trochu hmotnosti, takže motor váží 3 kg, ale pořád vám vykouzlí široký úsměv a nabídne veškerou zábavu elektrického horáku za dostupnější cenu. Tímto motorem vybavujeme cenově dostupnější verze Torque:ON. 

Bosch Performance Line SX (BDU314Y) a Performance Line PX (BDU347Y)

Bosch Performance Line SX propojuje svět výkonných motorů a lehkých pohonů díky mimořádnému poměru výkonu a hmotnosti. Váží pouhé 2 kg, nabízí točivý moment 60 Nm, a přesto dokáže ve špičce dodat 600W, které vám pomohou zvládnout náročná stoupání. Je to skvělý motor pro jezdce, kteří chtějí určitou podporu, aniž by přišli o kvalitní fyzický trénink. Právě proto je podle nás ideálním motorem pro lehký elektro horák Neuron:ONFly.

Jezdci, kteří chtějí více podpory, by měli zvážit Bosch Performance Line PX, který poskytuje točivý moment až 90 Nm a špičkový výkon až 700 W. V kombinaci s Canyon Neuron:ON je určený jezdcům, kteří požadují maximální podporu v prudkých stoupáních, technickém terénu a delších vyjížďkách. Zatímco SX se zaměřuje na nízkou hmotnost a přirozený jízdní projev, PX nabízí výkonnější zážitek typický pro „plnotučný“ e-MTB.

Spectral:ON CF s pohonem Avinox M2 nabízí točivý moment, trakci a jistotu, díky kterým můžete i nejtěžší stoupání proměnit v příležitost. Spectral:ON CF s pohonem Avinox M2 nabízí točivý moment, trakci a jistotu, díky kterým můžete i nejtěžší stoupání proměnit v příležitost.

Jak číst jednotlivé hodnoty

Podívejte se na přehledné srovnání vybraných motorů, které používáme v našich horských elektrokolech:

Avinox M2S Shimano EP801 Shimano EP600 Bosch Perf. Line CX
Název modelu FP700 DU-EP801 DU-EP600 BDU384Y
Maximální točivý moment 150 Nm 85 Nm 85 Nm 120 Nm
Standardní točivý moment 130 Nm 85 Nm 85 Nm 85 Nm
Maximální výkon 1 500 W 600 W 500 W 750 W
Jmenovitý výkon 250 W 250 W 250 W 250 W
Hmotnost 2,59 kg 2,7 kg 3,0 kg 2,8 kg
Pouzdro Špičkový polymer s vysokou pevností Hořčík Hliník Hořčík
Typ pohonu Středový pohon Středový pohon Středový pohon Středový pohon
Rychlost podpory (EU) 25 km/h 25 km/h 25 km/h 25 km/h
Aplikace Aplikace Avinox Ride E-Tube Project E-Tube Project eBike Flow
Přizpůsobitelné režimy 4 + vlastní režimy 3 (ECO, Trail, Boost) 3 (ECO, Trail, Boost) 4 + vlastní režimy

Jak Avinox mění svět eMTB

Motory Avinox způsobily na trhu e-MTB zásadní otřes. Výkonem a točivým momentem téměř dvojnásobným proti tehdejší nabídce zavedených výrobců posunuly očekávání trhu a přiměly konkurenty reagovat. Zázemí DJI ve spotřební elektronice pomohlo Avinoxu výrazně posunout digitální integraci i kvalitu displejů. Dnes je pro řadu jezdců Avinox motorem, který nastavuje měřítko celému trhu.

Vyplatí se výkonné motory eMTB?

Pro některé horské cyklisty může být debata o vysokém výkonu kontroverzní a vyvolává otázku, kde končí horské kolo a začíná motocykl? V jakém okamžiku začne měnit samotný zážitek z jízdy příliš výrazně? Zejména v USA se řeší, zda by podobná kola – a e-MTB obecně – měla mít přístup na horské traily.  

Do této debaty se zapojila i UCI, která omezila špičkový výkon kol používaných v závodech na 750 W, takže s výkonnějším kolem nemusíte smět závodit. Současná shoda na trhu ale zní, že 100 Nm a více spolu s vysokými hodnotami výkonu představují nové měřítko, protože usnadňují prudká stoupání a pomáhají zpřístupnit horskou cyklistiku i jezdcům s nižší úrovní kondice. 

Další otázkou je, kolik výkonu dokážete na trailech skutečně využít. Režim s vysokým výkonem může znít lákavě, ale pokud pravidelně jezdíte prudké technické výjezdy, je způsob, jakým motor výkon dávkuje, důležitější než samotné množství výkonu. Právě na technických výjezdech mnoho zkušených bikerů výkon motoru záměrně omezuje.  

Navzdory této debatě je při pohledu na dnešní prodeje napříč trhem zřejmé, že systém Avinox je nejžádanějším motorem. Horští cyklisté hlasují svými peněženkami a vysílají jasný signál, že podle nich jsou tyto výkonné systémy lepší. 

Jak vybrat správný motor k vašemu stylu jízdy

Skvělé horské elektrokolo neurčují pouze údaje o motoru. Stejně jako u každého kola platí, že bez správné konstrukce rámu, geometrie a komponentů není samotný motor nic. Správný výběr začíná tím, že si ujasníte svůj styl jízdy a terén, ve kterém chcete jezdit. Ke každému kolu vybíráme motor podle jezdce, pro kterého je daný model navržený a kterého bude podle nás nejvíce bavit.

Vytěžte ze své jízdy maximum

Chcete ze svého času v sedle dostat maximum? Pak bychom doporučili systém s vysokým výkonem, jako je Avinox v modelu Spectral:ON. Díky hodnotám výkonu a točivého momentu, které vedou svou třídu. Nic vás nedostane zpátky nahoru na další jízdu rychleji. Přidejte nízkou hmotnost, vyladěnou tuhost rámu a dynamické odpružení a podle nás získáte perfektní kolo, se kterým vytěžíte maximum z každé minuty jízdy. 

Prudká stoupání a náročné traily

Baví vás pokoušet se zdolat ty nejprudší výjezdy, které najdete? Baví vás naplno útočit na kopce směrem nahoru i dolů? Pak pro vás může být Strive:ON s motorem Bosch CX dokonalým kolem. Díky agresivní geometrii, odolnému rámu, robustním komponentům, výkonnému motoru a velké baterii je navržený pro pořádně tvrdou jízdu. Když tento celek doplníte pořádnou razancí motoru Bosch, dostanete kolo pro náročné jezdce.  

Trailové ježdění a objevování

Podle nás neexistuje pro trailové jezdce lepší e-bike než Spectral:ON. Stačí u Avinoxu snížit výkon, prodloužit tak dojezd baterie a ze Spectralu:ON se stane ideální společník na dobrodružné výpravy. Spectral:ON CF 9 váží pouhých 20,3 kg a díky progresivní geometrii, ideální míře tuhosti rámu a jistému odpružení nabízí fantastickou ovladatelnost, kdykoli do toho šlápnete. 

Rovnováha mezi výkonem a jízdním projevem pro trailové ježdění

Pokud jste trailový jezdec, který chce trochu podpory, ale nepotřebuje všechny dostupné watty, Neuron:ONfly by pro vás mohl být ideální. Kombinace karbonového rámu, lehčího motoru a menší baterie vytváří lehký celek, který má přesto dostatek výkonu navíc, když ho potřebujete. Moderní geometrie, nízká hmotnost a jisté odpružení pomáhají, aby i dlouhé a náročné jízdy byly méně vyčerpávající. 

Poměr výkonu k ceně

Pokud hledáte cenově dostupné e-MTB, model vybavený motorem Shimano EP600 může být správnou volbou. Je sice o něco méně výkonný než jeho větší sourozenec EP801, stále ale nabízí 85 Nm a hlavně přináší veškerou zábavu elektrického horáku za dostupnější cenu. Proto používáme tento výkonný a cenově příznivý motor u dostupnějších variant Torque:ON. 

Obsah se načítá

Jak vybrat správný motor pro své elektrické horské kolo

Čísla na papíře mohou být velmi lákavá a vzrušující, ale výběr správného horského elektrokola a motoru není jen hra na nejvyšší hodnoty. Pokud se soustředíte na nákup správného motoru místo správného kola, může se stát, že si nakonec moc zábavy neužijete. Abyste našli správné kolo, musíte zvážit, jaký jste jezdec, kde jezdíte, jaký máte rozpočet a teprve potom, který motor bude vyhovovat vašim potřebám.

Pokud se chcete dozvědět více o různých disciplínách horské cyklistiky, připravili jsme sérii průvodců od downhillu přes cross-country až po všechno mezi tím, abyste našli styl jízdy, který vás baví. Pokud se rozhodujete mezi hardtailem a celoodpruženým e-MTB, podívejte se do našeho specializovaného průvodce, který vysvětluje hlavní rozdíly a pomůže vám najít nejlepší možnost pro váš styl jízdy a terén. Pokud stále nevíte, jaký typ kola by vám mohl vyhovovat, Vyhledávač kol a nástroje pro porovnávání kol vám pomohou se správně rozhodnout.

Doufáme, že teď už máte dost energie vyrazit na trail. Uvidíme se venku!

Canyon Spectral:ON

Canyon Spectral:ON

Často kladené dotazy:

Pomohl vám tento článek?

Děkujeme vám za vaši zpětnou vazbu

Zaregistrujte se a získejte slevu 10 % na vybavení Canyon
Kliknutím na „Odebírat“ souhlasím se zasíláním zpravodaje Canyon prostřednictvím své e-mailové adresy. Tento souhlas lze kdykoli s okamžitou platností odvolat, a to nejsnáze prostřednictvím odkazů na konci každého newsletteru. Další informace naleznete v našem .
  • Matt Wragg
    O autorovi

    Matt Wragg

    Matt Wragg je fotograf na volné noze, spisovatel a ničitel jízdních kol se sídlem v blízkosti Nice ve Francii. Když Matt ve 14 letech nasedl na své první skutečné horské kolo, byl polapen. Brzy následovaly divoké neúspěšné zkoušky v závodním cyklokrosu, v testech, 4X a sjezdech. Poté, co v roce 2004 získal bakalářský titul z angličtiny na Univerzitě v Birminghamu, podnikal jako komunikační konzultant v Birminghamu a poté v Londýně.

Obsah se načítá
Loading animation image