Vilket eMTB-motorsystem är bäst: Hur mycket kraft bör en eMTB ha?
Låt oss hjälpa dig att hitta rätt motor som passar din åkstil.
Att hitta rätt el-MTB-motor kan kännas som en svår uppgift. Om det redan var tillräckligt komplicerat att försöka hitta rätt typ av mountainbike, så blir det ännu värre när man ska lägga till en motor. Det finns så många alternativ och det är lätt att sugas in i en värld av watt, newtonmeter och procentandelar, men vad innebär allt detta i praktiken?
Låt oss hjälpa dig att bryta ner det som verkligen betyder något och hjälpa dig hitta en el-MTB som passar dig och den cykling du gillar.
Innehåll
Vad är en el-MTB-motor?
Innan vi börjar med att hitta rätt motor behöver vi gå igenom några viktiga punkter. När vi diskuterar om en el-MTB här på Canyon pratar vi om det som kallas klass 1-cyklar. Dessa är strikt begränsade enligt lag till 25 km/h i Europa eller 20 mph i USA och motorerna fungerar bara när du trampar. Som cykeltillverkare älskar vi cykling och vi anser att endast dessa klass 1-cyklar erbjuder en cykelliknande upplevelse. Om du lägger till ett gasreglage eller höjer topphastigheten så pratar vi om en annan typ av fordon och det är inte det som får oss ur sängen på morgonen.
Hela vårt sortiment använder sig av det som kallas mittmotorer. Här är motorn monterad vid vevpartiet, där vevlagret sitter på en vanlig mountainbike. Det andra alternativet för en el-MTB skulle vara en bakhjulsmonterad motor, men vi anser att dessa har för många negativa effekter för åkupplevelsen.
Om du vill fördjupa dig i vad en el-MTB är och om en sådan kan vara rätt för dig, har vi skapat en djupgående guide i det här ämnet.
Vad innebär alla tekniska termer?
Det finns mycket tekniskt språk kring el-MTB-motorer. Dessa är några av de viktigaste termerna att förstå:
- Vridmoment: Motorns förmåga att vrida hjulen. Vridmoment är klassat i Newton-meter (Nm). Du vill att detta ska hjälpa dig att accelerera snabbt. Om du till exempel vill ta dig över ett hinder från låg hastighet vill du ha mer vridmoment för att hjälpa dig att leverera kraften som behövs för att ta dig upp och över.
- Effekt: Effekt är motorns effekt, klassad som watt (W), vilket hjälper motorn att nå och bibehålla höga hastigheter. Eftersom el-MTB:er topphastigheter är begränsade enligt lag, snarare än att nå en hög topphastighet, skulle en motor med hög effekt hjälpa dig att nå gränsen på 25 km/tim större del av tiden. Detta skulle göra din totala åkhastighet högre. För att klara ett hinder vill du ha mer kraft för att komma in i hindret så snabbt som möjligt, behålla farten och ta dig över det.
- Nominell effekt: Detta är den stabila utgångsnivån för en motor och det som lagstiftningen utgår från. EU:s och USA:s lagar föreskriver att den nominella effekten hos en el-MTB-motor i klass 1 inte får överskrida 250 W. Detta är vad du skulle uppleva i en stadig klättring där du trampar i en jämn takt.
- Maximal eller toppeffekt: Maximal uteffekt för en motor under en kort tidsperiod. Detta är en kraftboost från motorn för att hjälpa dig att accelerera eller ta dig över ett hinder, och lagen tillåter att den är högre än den nominella effekten, förutsatt att den inte bibehålls för länge.
- Watttimmar (Wh): Så här klassas batterier. Ju högre siffra desto större batterikapacitet. Ett batteri på 500 W skulle till exempel kunna leverera 250 watt under 2 timmar.
Canyon Spectral:ON
Jämförelse av de olika el-MTB-motorerna
För var och en av våra el-MTB:er funderade våra produktdesigners och ingenjörer på vilken motor som bäst passar cykeln och cyklisten de hade i åtanke.
Avinox: Omdefinierar eMTB-prestanda
Avinox-motorer är nykomlingar på marknaden och har förändrat el-MTB-landskapet. Med kraft- och vridmomentssiffror som ligger utanför diagrammen jämfört med vad folk körde tidigare har de satt ett riktmärke som många varumärken jobbar för att matcha. Det handlar inte bara om effekten, Avinox-motorerna, som kommer från drönar- och konsumentelektronikjätten DJI, har en mängd funktioner, oöverträffad digital integration och helt klart de bästa skärmarna på marknaden. Deras toppsystem M2S ger en massiv toppeffekt på 1 500 W och 150 Nm vridmoment. När vi ville skapa vår nästa generations el-MTB var Spectral:ON det självklara valet för oss.
Bosch Performance Line CX (BDU384Y)
Motorn Bosch CX Gen 5 är en välbeprövad, kraftfull enhet med intuitiv kraftleverans. Den har ett respektabelt vridmoment på 100 Nm och en toppeffekt på 750 W som standard, men detta kan låsas upp med appen eBike Flow för att pumpa upp till 120 Nm vridmoment. Detta är anledningen till att vi valde detta som den perfekta motorn för Strive:ON e-enduroracercykel. Det handlar dock inte bara om effekten. Bosch erbjuder förfinad kraftleverans och superb räckvidd i de lägre effektinställningarna och därför använder vi även denna motor på våra stigcyklar Neuron:ON AL och Grand Canyon:ON som riktar sig till mindre erfarna cyklister. Bosch-motorer har en lång historia av att vara pålitliga och ha utmärkt support efter försäljning för att hjälpa dig om saker går fel.
Shimano EP801 (DU-EP801)
Vi tycker att Shimano EP801 får en fin balans mellan kraft och vikt. Den väger med sin magnesiumkåpa 2,7 kg och levererar ändå 85 Nm vridmoment och en maxeffekt på 600 W. Den naturliga känslan av kraft och låg bullernivå ger ett förfinat paket som vi tror passar cyklister som söker maximal cykelglädje. Detta är anledningen till att vi utrustat vår Torque:ON gravity-gigant med denna motor. Den är också helt anpassningsbar med appen E-Tube Project och dess 15 profiler.
Shimano EP600 (DU-EP600)
Motorn Shimano EP600 är ett utmärkt alternativ för cyklister som fattar beslut med stort budgetmedvetande. Den levererar samma 85 Nm som EP801 och avstår lite av topprestandan med 500 W toppeffekt. Dess aluminiumkåpa lägger till lite vikt och därmed blir vikten upp till 3 kg men ger dig ett stort leende till ett pris som gör el-MTB:er lite mer tillgängliga. Vi har denna motor på prisvärda versioner av Torque:ON.
Bosch Performance Line SX (BDU314Y) och Performance Line PX (BDU347Y)
Bosch Performance Line SX överbryggar klyftan mellan motorer med full effekt och lätta erbjudanden och erbjuder ett oslagbart förhållande mellan effekt och vikt. Med en vikt på endast 2 kg blir vridmomentet på 60 Nm, men den har fortfarande en toppeffekt på 600 W för att hjälpa dig klara de tunga klättringarna. Detta är en fantastisk motor för en cyklist som vill ha lite assistans men ändå vill ha ett bra träningspass på cykeln. Vi kände att detta var den perfekta partnern för vår Neuron:ONFly lätta el-MTB.
Cyklister som söker mer assistans bör överväga Bosch Performance Line PX, som levererar upp till 90 Nm vridmoment och 700 W toppeffekt. Tillsammans med Canyon Neuron:ON är den utformad för cyklister som prioriterar maximal assistans i branta klättringar, teknisk terräng och längre turer. Medan SX fokuserar på låg vikt och en naturlig åkkänsla, ger PX en mer kraftfull el-MTB-upplevelse med full effekt.
Vi bryter ner siffrorna
Detta är skillnaderna mellan några av de motorer vi använder för våra el-MTB:er i korthet:
| Avinox M2S | Shimano EP801 | Shimano EP600 | Bosch Perf. Line CX | |
|---|---|---|---|---|
| Modellnamn | FP700 | DU-EP801 | DU-EP600 | BDU384Y |
| Maximalt vridmoment | 150 Nm | 85 Nm | 85 Nm | 120 Nm |
| Standardvridmoment | 130 Nm | 85 Nm | 85 Nm | 85 Nm |
| Maximal kraft | 1 500 W | 600 W | 500 W | 750 W |
| Nominell uteffekt | 250 W | 250 W | 250 W | 250 W |
| Vikt | 2,59 kg | 2,7 kg | 3,0 kg | 2,8 kg |
| Kåpa | Höghållfast polymer i toppklass | Magnesium | Aluminium | Magnesium |
| Drivningstyp | Mittmotor | Mittmotor | Mittmotor | Mittmotor |
| Assistanshastighet (EU) | 25 km/tim | 25 km/tim | 25 km/tim | 25 km/tim |
| App | Avinox Ride App | E-Tube Project | E-Tube Project | eBike Flow |
| Anpassningsbara lägen | 4 + anpassad | 3 (ECO, Trail, Boost) | 3 (ECO, Trail, Boost) | 4 + anpassad |
Varför Avinox förändrar eMTB-samtalet
Avinox-motorer skapade en seismisk inverkan på el-MTB-marknaden. De erbjöd kraft- och vridmomentssiffror som var nästan dubbelt så höga som de etablerade varumärkena lade ut, de växlade tongång och tvingade sina konkurrenter att öka sina effekttal för att hålla jämna steg. Med sitt moderbolag, DJI:s, bakgrund inom hemelektronik, drev de också på utvecklingen när det gäller digital integration och visningskvalitet för sina system. Idag anser många cyklister att de är en standardmotor.
Fyller elMTB-motorer med hög effekt sin funktion?
För vissa mountainbikecyklister kan det diskussioner om hög effekt vara kontroversiellt och de börjar med att fråga om var gränsen går mellan en mountainbike och en motorcykel. Vid vilken tidpunkt börjar kraften förändra upplevelsen för mycket? I synnerhet i USA finns det frågor om huruvida dessa typer av cyklar och el-MTB:er i allmänhet ska tillåtas på mountainbikestigar.
UCI har vägt in det i denna debatt och begränsat toppkraften hos cyklar som ska användas i tävling till 750W, så om du köper en cykel med högre effekt kanske du inte kan tävla på den. Med detta sagt är konsensusen på marknaden nuförtiden att 100 Nm+ och stora effektresultat är riktmärket eftersom de kan göra branta klättringar enklare och hjälpa till att göra mountainbikecykling mer tillgänglig för cyklister med lägre konditionsnivåer.
Det handlar också om hur mycket kraft du faktiskt kan använda på stigarna du cyklar på. Även om ett högeffektsboostläge kan låta attraktivt blir det viktigare hur mycket kraft som levereras om du regelbundet kör i branta, tekniska klättringar. Du hittar många erfarna cyklister som sänker sina effektinställningar för denna typ av cykling.
Trots denna debatt är det uppenbart att Avinox-systemet har den mest efterfrågade motorn om vi tittar på försäljning på hela marknaden idag. Mountainbikecyklister röstar med sina plånböcker och skickar en tydlig signal på att de tycker att dessa typer av kraftfulla system är bättre.
Hur du väljer rätt motor för din cykling
En bra el-MTB är mer än bara motorstatistik. Precis som vilken cykel som helst är den ingenting utan rätt ramkonstruktion, geometri och komponenter. Genom att tänka på vilken typ av cyklist du är och vad du vill cykla med kan du få hjälp att hitta rätt el-MTB. Vi försöker kombinera våra cyklar med den bästa motorn för den typ av cyklist som vi tror kommer att gilla en viss cykel.
Maximerar din cykling
Om du vill få ut mer av din tid på cykeln rekommenderar vi ett högeffektivt system, som du hittar på Spectral:ON med Avinox. Med klassledande kraft- och vridmoment kommer ingen annan modell att ta dig tillbaka till toppen för ditt nästa varv snabbare. Lägg till en låg vikt, förfinad ramstyvhet och dynamisk fjädring så har vi här den perfekta cykeln för att hjälpa dig få ut det mesta av varje minut av din cykling.
Klättring i brant terräng och cykling på krävande stigar
Tycker du att det är kul att försöka besegra de brantaste stigarna du kan hitta? Vill du ladda både uppför och nedför berget? Då kan Strive:ON med sin Bosch CX-motor vara den perfekta cykeln. Med sin aggressiva geometri, hållbara ram, kraftiga komponenter, starka motor och stora batteri är Strive:ON utformad för att klara tuffa påfrestningar. Genom att slå in Bosch-motorn i detta paket har vi byggt en cykel för krävande cyklister.
Stigcykling och utforskande
Vi tror inte att det finns en bättre el-MTB för stigcyklister än Spectral:ON. Sätt den kraftfulla motorn Avinox i en lägre effektinställning för att maximera batteriräckvidden så har du en perfekt partner för äventyr. Den väger bara 20,3 kg för CF 9-versionen och lägger till progressiv geometri, precis rätt nivå av ramstyvhet och garanterad fjädringsprestanda för att skapa en cykel som fungerar som en dröm hela dagen.
En balans mellan kraft och känsla för stigcykling
Om du är en stigcyklist som letar efter lite hjälp men inte behöver alla watt kan Neuron:ONFly vara perfekt för dig. Kombinationen av kolfiberram, lättare motor och mindre batteri ger ett lättviktigt paket som fortfarande har en riktig slagkraft när du behöver det. Med sin förtroendeingivande fjädring, moderna geometri och låga vikt kan den göra de längre turerna mindre ansträngande.
Effekt i förhållande till budget
Om du letar efter en prisvärd el-MTB kan en cykel utrustad med Shimano EP600 vara rätt val för dig. Även om den kanske inte är lika lätt eller stark som sin storebror EP801 levererar den fortfarande 85 Nm vridmoment och, ännu viktigare, allt det roliga med en el-MTB till ett lägre pris. Detta är anledningen till att våra budgetmedvetna utgåvor av Torque:ON levererar detta plånboksvänliga kraftpaket.
Välj rätt el-MTB-motor för dig
Även om siffror på papper kan vara riktigt förföriska och spännande, är det inte bara ett spel om flest hästkrafter att välja rätt el-MTB och motor för dig. Om du fokuserar på att köpa rätt motor istället för rätt cykel kanske du inte får så kul. För att få en cykel som passar dig behöver du fundera på vilken typ av cyklist du är, var du cyklar, din budget och sedan vilken motor som passar dina behov.
Om du vill veta mer om de olika disciplinerna inom mountainbikecykling har vi skrivit en serie köpguider om allt från downhill till crosscountry och allt däremellan för att hjälpa dig hitta den åkstil du gillar. Om du väljer mellan en hardtail och en heldämpad el-MTB kan du läsa vår dedikerade guide för att förstå de viktigaste skillnaderna och hitta det bästa alternativet för din åkstil och terräng. Om du fortfarande inte är säker på vilken typ av cykel som passar dig kommer vårt cykelsökfunktion och våra verktyg för jämförelse av cyklar att hjälpa dig att göra rätt val.
Vi hoppas att du nu känner dig fulladdad för att ge dig ut på stigen. Vi ses där ute!
Canyon Spectral:ON
Vanliga frågor och svar:
Upptäck våra mountainbikes
Var den här artikeln till hjälp?
Tack för din feedback
-
Om författarenMatt Wragg
Matt Wragg är frilansfotograf, skribent och cykeldemolerare med sin bas i närheten av Nice i Frankrike. Efter att ha skaffat sin första riktiga mountainbikecykel vid 14 års ålder så var Matt fast. Extrema misslyckanden i XC-tävlingar, uttagningar, 4X och DH följde snart. Efter att ha tagit en Bachelor of Arts-examen i engelska på University of Birmingham 2004 arbetade han som kommunikationskonsult, först i Birmingham och sedan i London.